Woda zawsze decydowała o życiu i rozwoju. Nie inaczej było w Tczewie. Początkowo czerpano ją prosto z Wisły, potem ze studni znajdujących się przy ul. Klasztornej i Pocztowej oraz tej na dzisiejszym Placu Hallera. Po zużyciu wodę wylewano wprost na ulice. Taki w wielkim skrócie był obraz tamtych lat. Aż do roku 1905, kiedy to w Tczewie wybudowano pierwsze wodociągi.
1905 rok
Pierwsze wodociągi
Wydobycie wody
Na przełomie lat 1904/1905 powstały w Tczewie Miejskie Zakłady Zaopatrywania w Wodę. Ich budowa kosztowała 523 tyś. marek. Wodę wydobywano z kilku studni znajdujących się na głębokości 100 metrów. Odżelazioną pompowano do wieży ciśnień. Takie były początki powstania stacji pomp wody w Parku Miejskim i od lat wpisanej w krajobraz miasta Wieży Ciśnień.
1904/1905 rok
Zaopatrywania w Wodę
Miejskie Zakłady
Dokumentacja
kanalizacji
Dokumentacja sieci kanalizacji miejskiej obejmowała 90 ha terenów. Był to obszar ul. Zamkowej, Wąskiej, Klasztornej (obecnie ks. Ściegiennego) i Łaziennej.
Opracowanie dokumentacji powstało
w 1904 roku
Historia "wodociągów"
to już 119 lat
Dziś nikt sobie nie wyobraża życia bez wody płynącej z "kranów". Ponad 60 tyś. mieszkańców Tczewa korzysta z bieżącej wody, jakby w rurach płynęła od zawsze. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze tak było...